2020-07-08, trečiadienis, 05:32.     Šiandien Kėdainiuose saulė teka 04:54, leidžiasi 21:51, dienos ilgumas 16:56.

Po 2 savaičių Sibire „Misija Sibiras’17“ grįžta namo

2017-07-31, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Po 2 savaičių Sibire „Misija Sibiras’17“ grįžta namo

Jau rytoj 07:23 į Vilniaus geležinkelio stotį įriedės traukinys, kuriuo į Lietuvą sugrįš šešioliktoji projekto „Misija Sibiras“ ekspedicija. Šiemet gyvosios istorijos ieškojusi Irkutsko srityje, Nižneudinsko bei Tulūno rajonuose, komanda grįžta ne vien su emocijomis bei istorijomis, bet ir didžiuliais darbais.

 

                      Lankę kaimus bei gyvenvietes Nižneudinsko ir Tulūno rajonuose ekspedicijos dalyviai ne vien atstatinėjo nuvirtusius, aplūžusius ir netgi sudegusius kryžius rastose lietuvių kapinėse – Sibire iškilo dar 9 nauji lietuviški kryžiai. 

 

                      Daugumą lietuviškų kapinių surasti nebuvo lengva, o vaizdas jose pritrenkė kone kiekvieną komandos narį – dalis kapinių buvo virtusios karvių ganyklomis, o Algatujuje dalyviai rado tik nuodėgulius, nes kapinės čia buvo sudegusios.

 

                      „Ši mūsų misija labai simboliška, nes dar po kelerių metų kryžių likučių visiškai nebeliks, būtų nebelikę jokios žymės, kad kadaise čia buvo kapinės“, – apie ekspediciją kalbėjo jos vadovas Arnoldas Fokas.

 

                      Minėtojo Algatujaus kaimo žemėlapiuose nebėra, todėl dalyviai šios vietovės ieškojo pasitelkę buvusio lietuvių tremtinio Jono Nagevičiaus prisiminimus bei palydovines nuotraukas. Dar Lietuvoje susitikusi su buvusiu tremtiniu, komanda stebėjosi, kaip stipriai J. Nagevičiaus atmintyje įsirėžė kiekvienas Algatujaus kelias, takelis ar pelkė. Šie prisiminimai buvo raktas į atrastas sudegusias kapines, kuriose iškilo 3 nauji lietuviški kryžiai.

 

„Laikas prabėgo labai greitai. Ekspedicija baigiasi ir tuo sunku patikėti. Galbūt dėl to, kad kiekviena smulkmena, susijusi su lietuvybe, čia tampa reikšminga. Net ir nuovargis, kurį jaučiame, susikaupė ne dėl fizinio darbo, o vien dėl emocijų, kurios užplūsta“, – kalbėjo ekspedicijos dalyvė Simona Budreckaitė.

 

                      Daug emocijų šioje ekspedicijoje sukėlė ir susitikimai su lietuviais ar jų artimaisiais, kurie savo gyvenimą toliau kuria Sibire. Istorijos, kuriomis jie pasidalino su ekspedicijos dalyviais buvo svarbi istorijos, likusios Irkutske, dalis, kurią dalyviai užrašę savo dienoraščiuose parveš į Lietuvą ir dalinsis ja pristatymų metu.

 

                      Pasak ekspedicijos dalyvių, neretai juos nustebindavo ir vietinių gyventojų palaikymas. „Jūs nepažįstate čia palaidotų žmonių, tačiau vis tiek atliekate 12-us metus vykstančią misiją“, – stebėjosi vietinė Gadalėjaus kaimo gyventoja. Bagotyriaus kaime, nepažįstamasis kone nebyliai palydėjo ekspedicijos dalyvius iki dar 2 kryžių, pasislėpusių miške, sakydamas, kad jie taip pat gali būti skirti lietuviams.

 

                      „Sulig kiekvienais metais „Misija Sibiras“ ekspedicijos tampa vis reikalingesnės ir svarbesnės. Nors jau esame lankęsi Irkutsko srityje, tačiau šiemet tvarkėme dar neaplankytas kapines. Pavyko aplankyti ir Tulūno kapines, kurias jau esame tvarkę ir darbo čia vis tiek buvo nemažai – Sibiro gamta daro savo. Ekspedicijos yra reikalingos ateities kartoms, nes kažkada būtent mes ir būsime tie, kurie kalbės apie istoriją ateinančioms kartoms, o pagrindą tam dedame būtent dabar, ekspedicijų į Sibirą metu“, – sakė projekto „Misija Sibiras“ vadovas Ignas Rusilas.

 

                      Savo misiją Sibire ekspedicijos dalyviai bus atlikę rugpjūčio 1 d., kuomet 7 val. 23 min. jų traukinys sustos Vilniaus geležinkelio stotyje. Pasveikinti ekspedicijos komandą ir pasidžiaugti jų nuveiktais darbais ankstyvą antradienio rytą kviečiami visi norintys!

Contact form

Šios dienos vardadieniai

manoKėdainiai.lt

Redakcija:
mob. (8 616) 14 144
e.p. info@manokedainiai.lt