2020-08-03, pirmadienis, 12:43.     Šiandien Kėdainiuose saulė teka 05:34, leidžiasi 21:13, dienos ilgumas 15:39.

Mūsų savivaldos ypatumai

2018-09-27, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
 Mūsų savivaldos ypatumai

Praejo miesto gimtadienio šventė.Turininga miesto šventės programa ir labai geras oras,leido miestiečiams ir šventės svečiams pasidžiaugti Kedainių miesto gimtadieniu.

 

Šventiniuose renginiuose pavyko susitikti su senais draugais,pabendrauti,aptarti miesto plėtros pasiekimus ir problemas.Taip pat,kaip ir verslo, pramonės subjektai labai skirtingai sugeba išnaudoti šalies ekonominį pakilimą, ženklią Europos sąjungos paramą,taip ir savivaldybės Lietuvoje labai skirtingai įgyvendina savo strateginės veiklos planus.Tie subjektai, kurie nuosekliai siekia savo strateginių tikslų, pagrįstai ir tiksliai nusistato savo veiklos prioritetus, per palyginus trumpą laiką pasiekė gerų rezultatų. Šventės dienomis apžiūrėjus Kėdainių mieste vykdomus projektus susidaro įspūdis, kad projektai rengiami ne siekiant įgyvendinti strateginio veiklos plano prioritetus, tikslus, o kuo daugiau „įsisavinti“ paramos lėšų, klaidingai manant, kad Europos sąjungos parama - tai kažkokia dovana,o ne išskirtinė galimybė pertvarkyti savivaldybės inžinerinę, socialinę ir kultūrinę infastruktūrą.

 

Matome,kad įvairių priemonių įgyvendinime daug ir brangių ,tačiau strateginių tikslų pasiekti nesugebame. Nori, nenori, bet susidaro įspūdis, kad pagrindinis tikslas ne krašto žmonių gerovė , bet mokėsčių mokėtojų pinigų „įsisavinimas“. Bet reikia pripažinti, kad pirmus dvejus šios Tarybos kadencijos metus net ir „įsisavinant“ Europos sąjungos, Lietuvos ir savivaldybės mokesčių mokėtojų pinigus buvo rimtų problemų. 2015 ir 2016 metais nesugebėjome panaudoti lėšų, skirtų Kėdainių stadiono ,Didžiosios rinkos aikštės, buvusios „Saulutės“prekybos centro rekonstrukcijos objektuose.Valstybės valdymo institucijose formavosi nuomonė, kad Kedainių rajono savivaldybės administracijai iš viso pavojinga skirti lėšas, nes jos paprasčiausiai lieka nepanaudotos. Ir tik atskirų rajono savivaldybės Tarybos komitetų nuolatinių ir nuoseklių pastangų dėka trečiaisiais kadencijos metais pavyko išsireikalauti šiokių tokių rezultatų „įsisavinant“ lėšas. Tokioje situacijoje mes tiesiog dar negalejome kalbėti apie racionalų bei efektyvų mokesčių mokėtojų lėšų paskirstymą bei jų panaudojimą.

 

Kompetentingi miesto tvarkymo klausimais kėdainiečiai pritarė, kad reikėjo rekonstruoti Kėdainių senamiesčio pagrindinę aikštę, atnaujinti senamiesčio gatves,atstatyti buvusį „Saulutės“prekybos centrą, Nevėžio krantinę. Bet, kai sužino, kad „Saulutės“rekonstrukcijos kv.metras mokesčių mokėtojams kainavo daugiau nei 1500 eur., o Žydų lauko akmenimis grįstos gatvės kv.metras - daugiau kaip 300eur., visi supranta,kad apie savivaldybės administracijos veiklos efektyvumą kalbėti netenka. Kita vertus, tai, kad toks brangus objektas kaip „Saulutė“po rekonstrukcijos jau devynis mėnesius stovi tuščias ir nenaudojamas, taip pat kalba apie valdžios neįgalumą. Juk „Saulutės“rekonstrukcija mums visiems kainavo apie tris milijonus eurų.

 

Tvirtinant 2018 metų biudžetą norėjau atkreipti visų dėmesį į tai,kad viešiesiems ryšiams savivaldybės vadovybė planuoja išleisti  dvigubai daugiau lėšų nei kitais kadencijos metais. Prieštaravau tokiam biudžeto projektui,nes valdžios noras per nuosavą arba užsakomąją žiniasklaidą mokesčių mokėtojų pinigais pridengti savo veiklos trūkumus man nepriimtinas. Paslėptos politinės reklamos pagalba valdantieji formuoja savo įvaizdį, kuriuo per rinkimus klaidinamas rinkėjas.
 

 

Šiais metais ypatingai dažnai mūsų meras skiria laiko vykdomų projektų Kėdainių mieste lankymui. Kaip taisyklė, kartu su juo – ir užsakomosios žiniasklaidos atstovai. Paprastai tai nuotraukos ir straipsniai arba teleįrašai, kuriuose meras stebi šaligatvio atnaujinimą, medžio sodinimą arba kelio žymėjimą. Svarbu, kad visi filmuojami ar fotografuojami procesai niekaip nesusiję su mero kompetencijai priskirtų klausimų sprendimu. Pavyzdžiui,reklaminėse nuotraukose meras stovi ir stebi kaip planiruojamas suvežtas gruntas Skongalio teritorijoje.Tokio „sudėtingumo“darbams atlikti paprastai užtenka buldozerio operatoriaus gebėjimų, net brigadininko tame objekte nesimato - tik buldozeris ir mūsų meras.Na, o tai kad šiame objekte nevykdomos starteginiame veiksmų   plane numatytos statybos apimtys, apie tai užsakomąjame straipsnyje nei vieno žodžio, nors būtent tai kontroliuoti  ir būtų mero kompetencija. Meras prižiūri,kaip atnaujinami šaligatviai,genimi medžiai, šalinami krūmai. Tai vis darbai, kuriuos turėtų atlikti savivaldybės administracijos darbuotojai arba seniūnai, na, o mero kompetencijai priskirti darbai, susiję su strateginio veiksmų plano tikslų įdyvendimu, stovi vietoje.
  

 

Suprantama kai siekiant pigios reklamos atliekami įvairių dangų pakeitimo miesto matomiausiose vietose darbai. Pagal šaligatvių dangų pakeitimą šios kadencijos vadovai, manau, dar ilgai bus nepralenkiami. Blogai, kai jie patys klaidingai mano ir kitus bando įtikinti, kad visa tai – investicijos, o ne paprastas remontas. Užsakomąjame staripsnyje apie „solidžias investicijas“skaitau:“Rugsėjo 1-ąją,Mokslo ir žinių dieną į Kėdainių miesto ir rajono ugdymo įstaigas – gimnazijas, progimnazijas ir lopšelius-darželius sugrįžę mokiniai ir mokytojai pastebės ryškius pokyčius.Visų penkių miesto ugdymo įstaigų prieigos sutvarkytos - sena asfalto ar plytelių danga pakeista margaspalvėmis naujomis trinkelėmis, atnaujinta asfaltbetonio danga.“
 

 

Kalbant apie mero kompetencijai priskirtą veiklą, galima būtų pacituoti klasiką: ,,Visas garas tik švilpukui“, nes veiksmų, kurie didintų savivaldybės generuojamas pajamas, mažintų viešojo sektoriaus išlaidas, gerintų verslo aplinką ir didintų verslo konkurencingumą, tiesiog nėra. 

 

                                                                                                                                                         Viktoras Muntianas
 


 

Contact form

Šios dienos vardadieniai

manoKėdainiai.lt

Redakcija:
mob. (8 616) 14 144
e.p. info@manokedainiai.lt